Американският президент Доналд Тръмп предупреди губернаторите да смажат протестите, предизвикани от смъртта на Джордж Флойд. Той нарече губернаторите „слаби“ и обеща да смаже „много силно“ протестите във Вашингтон, пише Financial Times.
“Трябва да доминирате, ако не доминирате, си губите времето“, заявил Тръмп според CBS News, която получила запис от разговора му с губернаторите. „Те ще ви се качат на главата, ще заприличате на шепа кретени“, допълнил американският президент.
Той обвинил за насилието „радикалната левица“ и попитал губернаторите защо не преследват метежниците.
“Имате на запис всеки един от тези хора. Защо не ги преследвате? Колкото сте по-твърди, толкова е по-малко вероятно да ви ударят“, заявил Тръмп.
САЩ преживяха още една нощ на протести заради убийството от полицай на чернокож американец. При безредиците се стигна до жертва в Кентъки, а силите на реда използваха сълзотворен газ и гумени куршуми. Протести имаше и близо до Белия дом.
Хиляди представители на Националната гвардия бяха изпратени в редица щати. Губернаторът от Демократическата партия на Кентъки нареди разследване, след като гражданин беше прострелян смъртоносно, когато протестиращи в Луисвил влязоха в сблъсъци с полицаите в града и с националната гвардия в Кентъки.
Кметът на Вашингтон Муриел Баузър съобщи, че градът ще наложи отново полицейски час в понеделник от 19 ч., след като безредиците в столицата се разпространиха към някои от предградията, където рядко избухват протести.
Тръмп заявил пред губернаторите, че Вашингтон е под „добър контрол“, но ще бъде поставен под още по-голям контрол. „Ще разположим хиляди хора... Ще смажем много, много силно“, допълнил американският президент.
Властите в Ню Йорк също обмислят налагането на полицейски час след прояви на насилие и безредици снощи.
САЩ са изправени пред най-големите протести от ерата на гражданските права, които създават нова екзистенциална криза за Тръмп пет месеца преди изборите. След смъртта на Флойд американският президент беше подложен на критики, че насърчава насилието срещу протестиращите и според съобщения в медиите бил отведен в бункер под Белия дом в петък заради демонстрациите наблизо.
Бившият президент Барак Обама заяви в понеделник, че протестите са „истинско и легитимно разочарование заради десетилетния провал за реформиране на полицейските практики и по-широкото наказателно правосъдие“ в САЩ. Той допълни, че мнозинството от протестиращите били мирни граждани и разкритикува „малкия брой хора“, които са прибегнали до насилие.
“Ако искаме наказателното ни правосъдие и американското общество като цяло да се подчиняват на по-високи етични правила, трябва самите ние да сме пример за спазването на тези правила“, допълни Обама в публикация в Medium.
Макар някои полицаи в САЩ да демонстрираха солидарност с протестиращите, други предприеха действия, които засилиха напрежението и показаха системната полицейска жестокост.
В опит да установят контрол над протестите, полицаите също така прибегнаха до арести и използването на гумени куршуми срещу представители на медиите, предизвиквайки критики, че полицейските сили в страната са станали твърде милитаризирани и подкопават гражданските права.
Протестите се случват пет години след безредиците в Балтимор заради смъртта на Фреди Грей в полицейски арест. Предходната година град Фъргюсън, щата Мисури, преживя масови протести след смъртта на Майкъл Браун, чернокож тийнейджър, застрелян от бял полицай.
Безредиците избухват в момент, когато САЩ се борят за овладяването на пандемията от COVID-19, която остави 40 млн. американци без работа и отне живота на над 100 хил. души.
Вирусът нанесе диспропорционален икономически и човешки удар на цветнокожите общности, насочвайки отново вниманието към дългогодишното напрежение заради расите и неравенството.
Макар някои съветници да призовават Тръмп да направи обръщение към нацията, критиците твърдят, че той няма капацитет да обедини страната заради подкрепата му в миналото към белите протестиращи и взривоопасната реторика, която използва в Twitter.
В разговора си с губернаторите в понеделник Тръмп заявил, че само те ще са си виновни, ако не предприемат по-твърди действия. „Случвало се е много пъти“, казал той във връзка с протестите. „Те са успешни, само когато вие сте слаби. А повечето от вас са слаби“, допълнил американският президент.